Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 25.08.2023 A A A
Trwają zdjęcia do filmu Macieja Sobieszczańskiego „Brat”
Redakcja
Foto: Łukasz Bąk | Źródło: Materiał prasowy

"Brat" powstaje na podstawie scenariusza nagrodzonego Nagrodą Kieślowskiego. W obsadzie filmu znajdziecie świetnych aktorów, jak: Agnieszka Grochowska, Jacek Braciak, Tomasz Schuchardt i Julian Świeżewski! W rolach głównych zadebiutują młodzi aktorzy, wybrani w wielomiesięcznym castingu: Filip Wiłkomirski i Tytus Szymczuk. Film trafi na ekrany kin w 2024 roku.


O czym opowiada film „Brat”?

„Brat” to pełna emocji opowieść o nastoletnim zawodniku judo, który walczy o przetrwanie swojej rodziny po tym, jak jego ojciec trafił do więzienia.  14-letni Dawid (Filip Wiłkomirski) mógłby zostać mistrzem judo, gdyby nie jego wybuchowy temperament i agresja, które trudno mu kontrolować. To jedyne dziedzictwo, jakie ma po swoim brutalnym ojcu (Jacek Braciak), który odsiaduje wyrok w więzieniu. Dawid stara się spełnić oczekiwania matki (Agnieszka Grochowska), jednocześnie opiekując się swoim 9-letnim bratem Michałem (Tytus Szymczuk). Dostaje szansę, by odmienić swoje życie, kiedy zostaje zaproszony na ważny turniej judo w Gdańsku. Ale czy ma w sobie to, czego trzeba, aby wykorzystać tę jedyną w życiu okazję?

 

O twórcach i scenariuszu do filmu „Brat”

 

„Od dawna myślałem o historii na temat dojrzewania, kiedy wszystko dzieje się po raz pierwszy, kiedy marzenia zmieniają się w cel i kiedy przez chwilę wydaje się, że wszystko jest możliwe, jeśli tylko wystarczająco się tego pragnie. Ten film może być inspiracją dla wielu, by wierzyć, marzyć i nigdy się nie poddawać”, mówi reżyser Maciej Sobieszczański, laureat festiwali w Berlinie i Locarno, twórca m.in. międzynarodowo docenionej produkcji „Zgoda”.

Maciej Sobieszczański i Grzegorz Puda, autorzy „Brata”, byli wielokrotnie nagradzani za swój scenariusz, co zapowiada doskonały materiał literacki, tworzący fundament filmowej opowieści. Zdobyli m.in. nagrodę im. Krzysztofa Kieślowskiego za Najlepszy Scenariusz z Europy Wschodniej, a znakomite grono jurorów przyznających tę nagrodę, do których należał m.in. producent „Thelmy i Luizy” i „Misji”, w uzasadnieniu werdyktu napisało o „Bracie”: „To pełne emocji studium braterskiej relacji w obliczu wielkiej presji. Scenariusz, który wyróżnia się jako dzieło wyjątkowo poruszające, przedstawiające realistyczną i uniwersalną historię dramatycznych zmagań rodzinnych.”
Za kamerą stanęła wybitna autorka zdjęć Jolanta Dylewska, o scenografię zadba nagrodzona EMMY Ewa Skoczkowska. 

O aktorach filmu „Brat”

 

W rolę matki chłopców wcieli się Agnieszka Grochowska, która ostatnio na nowo rozpaliła zainteresowanie widzów rolą w „Dniu matki” w reżyserii Mateusza Rakowicza. Trenera judo zagra Julian Świeżewski („25 lat niewinności”, „Filip”), który z Maciejem Sobieszczańskim spotkał się już na planie filmu „Zgoda”. Partnerować im będzie Tomasz Schuchardt („Wielka woda”) i Jacek Braciak („Różyczka”, „Wołyń”). 

Główne role w „Bracie” tworzą młodzi aktorzy, których prowadzenie jest niezwykle wymagającym wyzwaniem dla reżysera. Ich poszukiwania zajęły Maciejowi Sobieszczańskiemu blisko osiem miesięcy, a na castingach, organizowanych w całym kraju, pojawiły się setki dzieci i nastolatków. 

Wybrani z castingu Filip Wiłkomirski (filmowy Dawid) i Tytus Szymczuk (w roli Michała) to utalentowani młodzi zawodnicy judo. Tytus pierwsze doświadczenia na macie zdobywał już od trzeciego roku życia, wygrywając liczne medale, a obecnie odnosi pierwsze sukcesy na międzynarodowych zawodach i campach, a w 2023 roku liczy na zdobycie TOP 3 w International Judo League w swojej kategorii wiekowej. Z kolei Filip jest jednym z najzdolniejszych zawodników judo w swojej kategorii wiekowej, wielokrotnie triumfował na prestiżowych międzynarodowych zawodach w kraju i za granicą. Wśród rówieśników wyróżnia się nie tylko wyjątkowo bogatym wachlarzem opanowanych technik, ale przede wszystkim dojrzałością sportową i inteligencją na macie.

Większość zdjęć do filmu powstanie w Żyrardowie, do którego filmową ekipę „Brata” sprowadziła uroda miasta i przychylność dla filmowców.


Dystrybucja Monolith Films

 

Film powstaje przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Warszawskiego i Mazowieckiego Funduszu Filmowego, Gdańskiego Funduszu Filmowego, Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz studia postprodukcyjnego Orka. Partnerem filmu jest Miasto Żyrardów.

 

Źródło informacji: Materiał prasowy

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
POLECAMY TEMATY
SkyShowtime rozpoczyna produkcję własną w Polsce
Pierwszym lokalnym projektem realizowanym na zamówienie SkyShowtime ...
Czarne owce są wśród nas. I całkiem nieźle sobie radzą. Mastercard OFF CAMERA 2024
Od greckiej komedii „The Summer with Carmen”, przenoszącej ...
INSIDER_LOVE. Zakochajcie się w kinie jeszcze bardziej!
Kwiaty, czekoladki, romantyczna kolacja, a co powiecie na walentynkowy ...
Zakochaj się w Kamienicy. Luty pod znakiem miłości!
Przez cały miesiąc Teatr Kamienica w Warszawie celebruje MIŁOŚĆ! ...