Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 31.07.2012 A A A
Bruno Schulz w projekcie uchwały
KATARZYNA OCZKOWSKA

Rok 2012 jest 120 rocznicą urodzin i 70. rocznicą śmierci wybitnego pisarza i artysty Brunona Schulza. W związku z tym senatorowie Komisji Kultury i Środków Przekazu jednogłośnie przegłosowali projekt ustawy dotyczącej uczczenia twórczości autora Sklepów cynamonowych, a listopad został ogłoszony miesiącem Schulza.


Charakterystyczny dorobek artysty żydowskiego pochodzenia, urodzonego w Drohobyczu na terenie dzisiejszej Ukrainy, a piszącego po Polsku, zachowana jest w niepełnej formie, w całości ocalały dwa tomy opowiadań – Sklepy cynamonowe oraz Sanatorium pod Klepsydrą, a także listy do Stanisława Ignacego Witkiewicza czy Juliana Tuwima, wydane w Księdze listów. Rozbudowana, symbolika i metafory osadzone w logice snu, surrealistyczne obrazy pisane niezwykle poetyckim językiem – to wszystko w prozie Schulza docenili autorzy uchwały.

 

„Jego utwory, tłumaczone na wiele języków, czytane i znane koneserom literatury, wciąż mogą być odkrywane na nowo – i w Polsce, i poza jej granicami" podkreślają senatorowie, zaznaczając również że rok artysty może być odniesieniem do relacji polsko-żydowsko-ukraińskich.

 

Schulz to nie tylko pisarz, zajmował się także malarstwem, rysunkiem i grafiką, które cechuje niezwykła ekspresja, doceniony przez Witkacego został przez niego nazwany „demonologiem”, idącym ścieżką klasycznych mistrzów. W dziełach artysty nacechowanych karykaturą i groteską, kluczowa jest postać kobiety jako dominy. Najsłynniejszy cykl prac zatytułowanych Xięga Bałwochwalcza będzie można oglądać od listopada w ramach miesiąca artysty w Muzeum Narodowym w Krakowie. Zorganizowane zostaną także festiwale o charakterze międzynarodowym poświęcone życiu i twórczości Schulza we Wrocławiu i Drohobyczu.

 

Pasję artystycznej i pisarskiej działalności artysty doskonale podsumowuje fragment uchwały: „Bruno Schulz to twórca wyjątkowy - piszący po polsku, a mający żydowskie pochodzenie, urodzony zaś w Drohobyczu, dziś ukraińskim, a wówczas polskim miasteczku, które uwiecznił w swojej prozie. To także malarz i rysownik, dla którego ekspresja graficzna nie była uzupełnieniem słowa, ale osobną formą wyrazu. Niezwykłość tego artysty przejawia się w jego mitologizującym sposobie postrzegania świata oraz w wyjątkowym bogactwie metaforycznego języka".

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
POLECAMY TEMATY
Hotel inkubatorem dla artystów? Inauguracja projektu Art Lives Here by Leonardo Hotels
Leonardo Hotels po raz kolejny udowadnia, że Warszawa jest miastem ...
Hit kinowy "Diuna: Część druga" dostępny w HBO Max
"Diuna: Część druga" ukazuje imponującą podróż Paula Atrydy, ...
Nowy sezon serialu Yellowstone jeszcze w tym roku w SkyShowtime
Serwis SkyShowtime ogłosił, że światowy hit Yellowstone jest ...
JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata - przystanek Japonia”
Piotr Damasiewicz i Aleksandra Kryńska wystąpią w Japonii ...