Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 08.09.2023 A A A
Barwy współczesnych Indii – pierwsze tytuły sekcji Focus: Indie na 17. Pięciu Smakach
Redakcja
Fot. Źródło: materiał prasowy | Festiwal Pięciu Smakach

Rosnąca w świecie rola Indii, niespokojna polityka i ambicje tego najbardziej zaludnionego kraju na świecie, a także buzująca energią, talentami i niezwykłymi pomysłami branża filmowa – oto powody, dla których warto przyjrzeć się bliżej kinu indyjskiemu. To nowy kierunek w historii festiwalu i niech sekcja ta posłuży jako zaproszenie do wejścia w fascynującą tkankę filmowych historii.


Sekcja Focus: Indie to cały wachlarz emocji i stylów – od poetyckich esejów, przez kameralne historie obyczajowe, po zaskakujące swą drapieżnością gatunkowe przeboje. Każdy z filmów to też okazja do poznania innego obszaru geograficznego Indii i różnych tradycji – tych kulturowych, jak i związanych z organizacją przemysłu filmowego. Kluczem do poznania zakamarków największej na świecie kinematografii (około 2000 filmów rocznie w 20 językach!) będzie różnorodność i kolektywność. Zebrane w programie filmy reprezentują różne modele produkcji, a łączy je tematyczna klamra, jaką jest zbiorowość. W swoich dziełach twórcy opowiadają nie tyle o jednostkach, ile o grupach. Zestawiając historie o kolektywach czy kastach, zastanawiamy się nad tym, co je łączy, a co dzieli – nad rytuałami, różnicami klasowymi, konfliktami, wierzeniami czy codzienną dynamiką, którą określa opresyjny nieraz system.

 

W programie znajdą się m.in. doceniona na festiwalu w Locarno opowieść o naturze strachu, imponujący formalnie taneczny musical o emancypacji, czy odkrycie z festiwalu w Rotterdamie – obserwacyjna hybryda fikcji i dokumentu poświęcona społeczności muzułmańskiej.


Wzmożenie

Rimdogittanga / Rapture,

reż. Dominic Sangma, Indie, Chiny 2023, 127'
[kino+online]


Raz na kilka lat, w pobliżu pewnej katolickiej wioski w północno-wschodniej części Indii pojawia się rzadki gatunek cykad. Owady traktuje się wtedy jako egzotyczny delikates, a nocne łowy są ważnym elementem kolektywnej praktyki. Harmonia wioski zostaje całkowicie zburzona, gdy podczas cykadobrania dochodzi do porwań dzieci. Lokalny pastor przewiduje: oto nadchodzi apokalipsa, która ziści się po 80 dniach ciemności, powoli przenikającej otaczające lasy. Na niepokojące wydarzenia przyjdzie nam patrzeć oczami dziesięcioletniego Kasana, zmagającego się z ślepotą zmierzchową, dla którego zderzenie z mrokiem będzie jednoznaczne z konfrontacją z własną wyobraźnią. 
Wzmożenie przypomina zabawę w chowanego w ogromnym lesie. W jego mroku kryje się strach – a ten w ujęciu Sangmy jest jednocześnie zaskakująco piękny, jak i przerażający.


Hellaro

reż. Abhishek Shah, Indie 2019, 121'
[tylko kino]

Niezmierzone stepy, palące słońce i piach, który gryzie w oczy. To zachodnie Indie, wioska w stanie Gujarat, którą zamieszkuje społeczność od lat biegła w tańcu garba – wyrazistym, dynamicznym, wyzwalającym i przepełnionym choreograficzną precyzją. Niestety mogą go tańczyć tylko mężczyźni. W wiosce, rządzącej się patriarchalnymi zasadami, kobiety żyją w zamknięciu, odizolowane od wszystkiego, co mogłoby przynieść przyjemność. Pewnego dnia spotkają osobę z zewnątrz, tajemniczego przybysza, który okaże się bębniarzem. Gdy wydobędzie dźwięk ze swojego dholu, kobiety po raz pierwszy będą mogły zatańczyć ich własny taniec.

 

"Hellaro" to opera mydlana, taneczny musical i historia o emancypacji w jednym, film, który imponuje choreografią i inscenizacją.


Jaki  kolor?

Kayo kayo colour? / Which Colour?, reż. Shahrukhkhan Chavada, Indie 2023, 96'
[kino + online]

 

Zapis codzienności muzułmańskiej dzielnicy w samym sercu Ahmedabadu, w której przecinają się losy jej mieszkańców. "Jaki kolor?" miesza fikcję z dokumentem, portretując międzyludzkie relacje, domowe rytuały, czy zależności między płciami – wszystko po to, by w ciszy obserwacyjnej narracji wydobyć z nich komentarz na temat współczesnej pozycji muzułmańskiej mniejszości w stanie Gujarat.

 

"Jaki kolor?" to odważny obraz życia pewnej muzułmańskiej rodziny – wycinek z jej 24-godzinnej egzystencji, w którym spokojna obserwacja staje się filmowym manifestem istnienia i wyrazem buntu wobec polityki rządu Narendry Modiego. Odkrycie Festiwalu w Roterdamie.

Karnety są już dostępne!

17. edycja festiwalu odbędzie się w formule hybrydowej:online, w całej Polsce: 15 listopada – 3 grudnia 2023, onlinew kinach: 15–21 listopada 2023, Warszawa, Kino Muranów, Kinoteka.

 

Źródło informacji: Festiwal Pięciu Smakach

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
„Jedno życie” zobaczymy jako film otwarcia przeglądu filmowego Kino Na Granicy w Cieszynie
Uroczysta premiera „Jednego życia” odbędzie się 15 maja ...
Afrykańskie Nowe Fale w programie 24. MFF mBank Nowe Horyzonty
Stara zasada promocji głosi, że „lepiej nie zaczynać od ...
Pierwsze francuskie produkcje Warner Bros. Discovery dla platformy streamingowej Ma
Warner Bros. Discovery zaprezentowało trzy pierwsze francuskie ...