Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 30.03.2022 A A A
МИ З ВАМИ / Jesteśmy z Wami!
Redakcja
Źródło: Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie

Wybitne solistki, Olga Pasiecznik i Agata Zubel, gwiazdy Polskiego Baletu Narodowego oraz Orkiestra i Chór Teatru Wielkiego - Opery Narodowej pod batutą Maestro Andriya Yurkevycha. Artyści narodowej sceny jednoczą się z walczącą Ukrainą językiem opery i baletu, językiem muzyki i teatru.


Muzyka ma wielką siłę. Pragniemy wyrazić szacunek dla dziedzictwa kulturowego Ukrainy i przekazać wyrazy wsparcia w obliczu rosyjskiej agresji.

 

Na uroczystą galę charytatywną dla Ukrainy pod hasłem МИ З ВАМИ / Jesteśmy z Wami! złożą się dwie części: operowa i baletowa.

 

Pierwszą część koncertu wypełnią utwory znakomitych współczesnych kompozytorów ukraińskich, współpracujących z polskim środowiskiem twórczym: Lubawy Sydorenko, Zoltana Alamashiego i Aleksandra Shymko. Zabrzmią dzieła wokalno-instrumentalne w bardzo szczególny sposób odnoszące się do kultury polskiej, stworzone do słów Czesława Miłosza i Haliny Poświatowskiej. Orkiestrę Teatru Wielkiego - Opery Narodowej poprowadzi Andriy Yurkevych, wystąpią wybitne artystki: Olga Pasiecznik i Agata Zubel oraz pianista Lech Napierała.

 

Prezentując szczególnie wartościowe przykłady muzyki ukraińskiej XXI wieku pragniemy, podkreślając walor i urodę kultury naszych sąsiadów, wyrazić szacunek dla ich dziedzictwa kulturowego i wsparcie w czasie obecnej trudnej próby. Muzyka ma wielką siłę. Wierzymy, że nasi ukraińscy przyjaciele odczują tego wieczoru bliskość polskich serc i że będzie to zwiastun pokoju i dobrej przyszłości narodu ukraińskiego.

 

Część drugą Charytatywnej gali dla Ukrainy wypełni Polski Balet Narodowy kolażem obrazów choreograficznych wysnutych ze swojego oryginalnego dorobku repertuarowego. Ich wybór pozwoli poddać refleksji tragizm sytuacji, w jakiej znalazła się społeczność Ukrainy w obliczu bestialskiego najazdu agresora.

 

Spektakl rozpoczynają fragmenty baletu Kurt Weill w choreografii Krzysztofa Pastora, z nagraniami muzyki tytułowego kompozytora, który sam był kiedyś uciekinierem przed rodzącym się w Niemczech nazizmem. Jego Gebet w tej interpretacji to modlitwa wylęknionego człowieka, otoczonego narastającym zagrożeniem. Duet taneczny do jego muzyki ze sztuki Silbersee przywołuje empatyczną odwagę żołnierza, który ryzykuje własnym życiem ułatwiając prześladowanemu ucieczkę przed opresją przez Srebrne Jezioro. A song Wie lange noch? jest emanacją tragizmu rozstania w obliczu wojny i pytaniem jak długo jeszcze to potrwa? Takie rozłąki stały się teraz w Ukrainie codziennością. Jakże profetyczny okazał się też wystawiony u nas balet Exodus Anny Hop do muzyki Wojciecha Kilara, który tak wymownie nawiązuje do masowej ucieczki w obliczu śmiertelnego zagrożenia. Z kolei wstrząsająca powstańcza sekwencja z baletu I przejdą deszcze… Krzysztofa Pastora z muzyką Henryka Mikołaja Góreckiego, choć inspirowana filmem Kanał Andrzeja Wajdy, okazuje się bolesnym wspomnieniem z historii o uniwersalnym wydźwięku.

 

Ukraina broni się, cierpi i woła o pomoc cywilizowanego świata. Czy otrzyma ją na czas i w oczekiwanym zakresie?

 

W tej części Gali wystąpią: Chinara Alizade, Yuka Ebihara, Paweł Koncewoj, Diogo de Oliveira, Patryk Walczak, Maksim Woitiul, Vladimir Yaroshenko i prawie cały zespół Polskiego Baletu Narodowego.


Całkowity dochód z zakupionych biletów przeznaczony zostanie na potrzeby dzieci z Ukrainy. Tych uciekających przed wojną z matkami, sierot oraz dzieci z domów dziecka. Partnerem gali charytatywnej jest NASZA FUNDACJA, która od lat aktywnie i wszechstronnie opiekuje się dziećmi z domów dziecka. Wszyscy artyści zrzekli się honorarium. W tym również autor plakatu, Andrzej Pągowski.

 

МИ З ВАМИ / Jesteśmy z Wami!

Charytatywna gala dla Ukrainy

14 kwietnia, godz. 18.30

Cena biletów: 80-150 ZŁ

 

Źródło: Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Kolejna muzyczna perła Złotej Serii Nagrań Beaty Szałwińskiej!
Na przekór niewrażliwości naszych czasów, obojętności na ...
Festiwal Eufonie po raz piąty przybliży muzykę krajów Europy Środkowo-Wschodniej
750 artystów z 12 krajów, utwory 44 kompozytorów z 15 państw, ...
Rawa Blues Festival: Rodzinny festiwal zagości w katowickim Spodku już po raz 41
7 października w katowickim Spodku odbędzie się 41 edycja ...
4. Lubliner Festival – Festiwal Kultury Żydowskiej w Lublinie
Początek sierpnia to czas, w którym po raz kolejny przypomnimy ...