Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 28.02.2022 A A A
Kolory Meksyku w Muzeum Okręgowym w Toruniu
Redakcja
Źródło: Muzeum Okręgowe w Toruniu

Muzeum Okręgowe w Toruniu serdecznie zaprasza na wystawę czasową pt. „Kolory Meksyku. Sztuka amate z wioski Xalitla z kolekcji Stanisława Kasprzyka”, którą już od 5 marca będzie można oglądać w Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika.


Kultura Meksyku jest mieszanką tradycji europejskiej oraz rodzimej, kultywowanej od czasów prekolumbijskich. Podstawę życia rdzennych mieszkańców, obok rolnictwa i hodowli, stanowi rzemiosło artystyczne, będące zasadniczym źródłem ich dochodów.

 

Kurator ekspozycji dr Magdalena Nierzwicka podkreśla: "wystawa prezentuje niezwykłe prace malarskie pochodzące z wioski Xalitla znajdującej się w meksykańskim stanie Guerrero. Tutaj lokalni artyści trudnią się malarstwem wykonywanym na specjalnym podłożu uzyskiwanym z kory drzewa amate (amatl w j. nahuatl). Nazwa amate odnosi się jednocześnie do powstałego produktu – papieru. Materiał ten jest istotnym elementem meksykańskiej kultury, sięgając swoją historią czasów prekolumbijskich”.

 

We wczesnych dziełach artystów przeważały motywy zakomponowane centralnie z jedną główną sceną, z czasem rozwój praktyki malarskiej zaowocował zastosowaniem szczegółowych elementów miniaturowych, całkowicie pokrywających powierzchnię. Pojawił się gatunek zwany „historią” polegający na wprowadzeniu wielu postaci ludzkich i wątków tematycznych w obrębie jednej pracy malarskiej. Podejmowana problematyka związana jest z życiem codziennym mieszkańców miast i wiosek. Autorzy wyobrażają zbliżone sceny: sianie, zbiór plonów i owoców, wypas bydła, ścinanie drewna, noszenie wody ze studni, przygotowywanie posiłków, a także śluby, zabawy, sceny religijne, obrzędy ludowe. Oprócz prac narracyjnych powstają też amate z przedstawieniem dekoracyjnych, przestylizowanych zwierząt: ptaków, jeleni, tygrysów i królików.

 

Prezentowane na ekspozycji eksponaty pochodzą z kolekcji prywatnej Stanisława Kasprzyka, wielkiego pasjonata sztuki ludowej Meksyku. Ważnym elementem wystawy jest film, w którym artyści z Xalitli opowiadają o swojej sztuce. Powstał on we współpracy z la Escuela Superior de Artes de la Universidad Autónoma de Guerrero w Meksyku.Wystawa objęta została honorowym patronatem Ambasady Meksyku w Polsce.

 

Wydarzenie zostało dofinansowane przez Gminę Miasta Toruń.Wernisaż wystawy odbędzie się 4 marca o godz. 17.00 w w Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika. Ekspozycja będzie dostępna od 5 marca do 19 czerwca 2022 r. Serdecznie zapraszamy!

 

Źródło: Muzeum Okręgowe w Toruniu

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
„Złote runo – sztuka Gruzji”
Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na pierwszą nie tylko w ...
New York, New York - poczuj się jak w amerykańskiej stolicy sztuki w sercu Warszawy
American dream może się spełnić? Historie polskich artystów ...
"Wyprawa przez Lemmenjoki – największy park narodowy Europy"
Muzeum Podróżników im Tony‘go Halika, oddział Muzeum Okręgowego ...
Zaskakujące arte-fakty jednego z największych dzieł sztuki na świecie
Arcydzieło światowej sztuki, jedno z najwspanialszych dzieł ...