Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 01.08.2019 A A A
Dzieła Mariana Mokwy kupione przez Muzeum Narodowe w Gdańsku dzięki Portowi Lotniczemu Gdańsk
INFORMACJA PRASOWA
Materiał prasowy

Muzeum Narodowe w Gdańsku zakupiło unikatowy zbiór siedmiu obrazów Mariana Mokwy, jednego z najwybitniejszych malarzy marynistycznych, związanych z Pomorzem. Dzieła znajdowały się dotychczas na wyposażeniu legendarnego Grand Hotelu w Sopocie. Ich sprzedaż została zorganizowana w formie aukcji i była możliwa dzięki wsparciu finansowemu gdańskiego lotniska.


Muzeum Narodowe wzbogaciło się o następujące dzieła Marian Mokwy:

1.    Osada rybacka pod Łebą, lata 50–60. XX w., olej/płótno, 63,5 x 74 cm, sygnowany p.d.: 'Mokwa',

2.    Brzeg (Jezioro Wdzydzkie?), lata 50–60. XX w., olej/płótno, 68 x 109,2 cm, sygnowany p.d.: 'Mokwa',

3.    Łodzie na brzegu II, lata 50/60. XX w., olej/płótno, 68 x 102,2 cm, sygnowany l.d.: 'Mokwa',

4.    Łodzie na brzegu III, lata 60. XX w., akwarela/papier, 46 x 57,3 cm, sygnowany l.d.: 'Mokwa',

5.    Las pomorski, lata 50–60. XX w., olej/płótno, 68 x 78 cm, sygnowany p.d.: 'Mokwa',

6.    Martwa fala, lata 50–60 XX w., olej/tektura, 64 x 74 cm (w świetle passe-partout), sygnowany l.d.: 'Mokwa',

7.    W Zatoce Puckiej, lata 50–60. XX w., olej/płótno naklejone na płytę, 63,5 x 74 cm, sygnowany p.d.: 'Mokwa'.

Zakup unikatowego malarstwa Mariana Mokwy był możliwy dzięki Portowi Lotniczemu Gdańsk im. Lecha Wałęsy, wieloletniemu sponsorowi Muzeum Narodowego w Gdańsku. Decyzją Prezesa Zarządu Portu Tomasza Kloskowskiego, popartą przez Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka, Muzeum otrzymało pomoc finansową w wysokości ponad 120 tysięcy złotych. Nie wyobrażaliśmy sobie sytuacji, że tak cenne dzieła Mariana Mokwy nie zostaną na Pomorzu i nie będę prezentowane szerokiej publiczności, dlatego po raz kolejny wsparliśmy finansowo działania Muzeum – powiedział prezes Portu Lotniczego Gdańsk Tomasz Kloskowski.

 

Już za kilka miesięcy pomorska publiczność będzie mogła obejrzeć zakupione właśnie dzieła Mokwy na specjalnym pokazie w Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowym w Gdańsku. Wcześniej jednak zostaną one poddane niezbędnym pracom konserwatorskim. Kustoszem zbioru jest Wojciech Zmorzyński, wieloletni kierownik Pracowni Malarstwa i Rysunku w Oddziale Sztuki Nowoczesnej, autor dwóch dużych wystaw monograficznych Mariana Mokwy w MNG: „Marian Mokwa, wierny morzu” (1998) i „Tureckie śluby Mariana Mokwy” (2014), oraz autor towarzyszących im katalogów.

 

Muzeum Narodowe w Gdańsku regularnie od 2015 roku otrzymuje pomoc finansową od Portu Lotniczego Gdańsk. Port jest wieloletnim mecenasem tryptyku Sąd Ostateczny Hansa Memlinga i dzięki wsparciu finansowemu możliwa była realizacja wielu projektów wydawniczych i promocyjnych. Warto wymienić między innymi Złotą Kampanię, w skład której weszły plakaty, spot video, kalendarz 2019 i system identyfikacji wizualnej. W ciągu najbliższych 6 miesięcy dzięki pomocy Portu Muzeum zrealizuje kolejne projekty promujące obraz: animowaną historię obrazu, nową zakładkę w serwisie www.mng.gda.pl oraz kalendarz MNG 2020.

 

W 2018 roku dzięki pomocy Portu Lotniczego Gdańsk Muzeum Narodowe w Gdańsku kupiło do zbiorów Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie bezcenną kolekcję grafik gromadzonych przez dr Andrzeja Nieuważnego, badacza epoki napoleońskiej i kolekcjonera dzieł sztuki przedstawiających wydarzenia tego okresu. 24 sierpnia 2019 roku w Muzeum Hymnu Narodowego zostanie otwarta i będzie prezentowana wystawa tej kolekcji.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Wielkie święto miłośników sztuki w DESA Unicum
Wystawa “Sztuka Dawna. XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie” ...
Hotel inkubatorem dla artystów? Inauguracja projektu Art Lives Here by Leonardo Hotels
Leonardo Hotels po raz kolejny udowadnia, że Warszawa jest miastem ...
„Złote runo – sztuka Gruzji”
Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na pierwszą nie tylko w ...
New York, New York - poczuj się jak w amerykańskiej stolicy sztuki w sercu Warszawy
American dream może się spełnić? Historie polskich artystów ...