Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 10.01.2019 A A A
Karol Wójciak Heródek: Orawski wizjoner ludowej rzeźby
red.
Jeden z "gnotków" Heródka/fot. Klaudyna Schubert

Pastuch, posługiwacz, weselny grajek, który okazał się... genialnym rzeźbiarzem! W tym roku mija 50-lecie śmierci niezwykłego artysty ludowego z Lipnicy Wielkiej. O jego życiu i twórczości opowie obszerna monografia, przygotowywana przez Maję Spychaj - Kubacką.


Całe życie spędził na orawskiej wsi. Choć nie należał do osób rozmownych i kontaktowych, czasami bywał duszą towarzystwa. Zwłaszcza, gdy ze swoimi skrzypkami „wpraszał się” na okoliczne chrzciny i wesela. Sąsiedzi nawet nie wiedzieli, iż ów muzykujący pastuch i posługiwacz, pomieszkujący u różnych gospodarzy, w głębi duszy jest... prawdziwym artystą. Artystą odrębnym, oryginalnym, niepowtarzalnym.

 

Musiało upłynąć trochę czasu, zanim ktoś poznał się na jego talencie. Albowiem Karol Wójciak, zwany Heródkiem, w rodzinnej Lipnicy Wielkiej nie znalazł zbyt wielu fanów swojej twórczości. Jego dzieła, rzeźbione w świerkowych klockach i kawałkach gontowych klepek, zachwyciły dopiero muzealników z Zakopanego. Odkryty u schyłku życia artysta, nagle zaczął sprzedawać swoje „gnotki” kolekcjonerom i placówkom kulturalnym z całej Polski. Dzisiaj jego rzeźby, magazynowane za życia w skromnej drewnianej szopie, to prawdziwa perełka i klasyka sztuki ludowej. Najwyższa pora poznać ją nowo, wraz z pasjonującą biografią bohatera. Pod koniec roku światło dzienne ujrzy pierwsza monografia poświęcona postaci Heródka.

 

Publikacja, którą przygotowuje Maja Spychaj- Kubacka ukazuje się w pięćdziesiątą rocznicę śmierci artysty. W październiku ubiegłego roku z tej okazji w krakowskim Muzeum Etnograficznym została zorganizowana interdyscyplinarna konferencja. Przyciągnęła ponad 150 osób nie tylko z Krakowa, ale z całej Polski: uczniów, nauczycieli, członkowie organizacji pozarządowych, mieszkańców Orawy, Rabki-Zdrój, Warszawy, Katowice, Zakopanego. Byli wśród nich ludzie zafascynowani Heródkiem, jak i osoby zainteresowane sztuką ludową, naiwną i outsider art, którzy o rzeźbiarzu gnotków z Lipnicy Wielkiej usłyszeli po raz pierwszy. O życiu artysty, a także kontekstach związanych z jego twórczością mówili m.in. Grzegorz Graff, Małgorzata Wierzbicka-Wójtowicz (Muzeum im. W. Orkana, Rabka-Zdrój), Anna Kozak  (Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego, Zakopane), Paulina Żądło (Stowarzyszenie Psychiatria i Sztuka Kraków). Dyskusje dotyczące kwestii związanych z Herodkiem, prowadzone przez pomysłodawczynię monografii i zarazem konferencji, były żywe i gorące.

 

- "Zapełniona Pustka” była pierwszą w historii Heródka konferencją dedykowaną tylko i wyłącznie jemu. Do tej pory Karol Wójciak Heródek był omawiany i dyskutowany tylko jako kontekst w konferencjach i wydarzeniach dotyczących sztuki ludowej, sztuki naiwnej czy art brut. Z punktu widzenia tego, co już wiemy o Heródku, materiał konferencji przyniósł wiele nowości, zwłaszcza z kwerend pracowników muzeum w Rabce. To powiedziałabym rewelacje – podsumowuje wydarzenie Spychaj- Kubacka.

 

Przygotowywana monografia będzie zatem nowym spojrzeniem na twórczość rzeźbiarza – a także na to, jak dużą inspiracją stał się dla innych artystów. Trafią do niej prelekcje uczestników konferencji, czyniąc z wydawnictwa fundamentalną dla badaczy sztuki ludowej pracę. Publikacja książki planowana jest na przełom października i listopada. Ma towarzyszyć jej wystawa dzieł artysty, zorganizowana w Muzeum Etnograficznym w Krakowie. Luka w opowieści o niezwykłym małopolskim rzeźbiarzu ludowym wreszcie zostanie wypełniona!

 

  • Monografia „Herodek – rzeźbiarz gnotków z Lipnicy Wielkiej” powstaje z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kultura ludowa i tradycyjna" na lata 2018/19.  Wydawcą książki jest  Stowarzyszenie Rozwoju Orawy.
Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Wielkie święto miłośników sztuki w DESA Unicum
Wystawa “Sztuka Dawna. XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie” ...
Hotel inkubatorem dla artystów? Inauguracja projektu Art Lives Here by Leonardo Hotels
Leonardo Hotels po raz kolejny udowadnia, że Warszawa jest miastem ...
„Złote runo – sztuka Gruzji”
Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na pierwszą nie tylko w ...
New York, New York - poczuj się jak w amerykańskiej stolicy sztuki w sercu Warszawy
American dream może się spełnić? Historie polskich artystów ...