Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 02.11.2017 A A A
Wyprawa do krainy niepokoju. Relacja z 9. edycji Festiwalu Conrada
Joanna Zajączkowska
Spotkanie z Hugh Howeyem (po prawej stronie), autorem bestsellerowej serii s-f „Silos”. Zdjęcie: Kinga Karska

Corocznie odbywający się w Krakowie Conrad Festival jest jednym z najważniejszych wydarzeń literackich w Europie Środkowo- Wschodniej. Tematem przewodnim tegorocznej edycji przypadającej w ustanowionym przez Sejm RP Roku Josepha Conrada był niepokój…


Literatura w epoce postprawdy

Hasło dla dziewiątej odsłony Conrad Festival organizatorzy zaczerpnęli z pierwszego zbioru  opowiadań Josepha Conrada „Tales of Unrest” (wydany po raz pierwszy w 1898 r).  Niepokój był  nieodłącznym elementem wizji świata prezentowanej w twórczości polsko- brytyjskiego pisarza.  Siedem dni festiwalowych zostało przyporządkowanych siedmiu kategoriom emocji (lęk, gniew, nadzieja, wrogość, upokorzenie, duma, godność), aby jak najpełniej przybliżyć i zdiagnozować aktualną kondycję społeczeństw z perspektywy literatury.  Organizatorzy festiwalu wychodzą z założenia, że literatura to nie tylko rozrywka, ale także remedium na kryzysy i lęki, z którymi borykają się współczesne społeczeństwa w dobie gwałtownych przemian społeczno-kulturalnych i rosnącego chaosu informacyjnego.


Wśród pisarzy, którzy wzięli udział w dyskusjach, byli m. in. Dan Brown, Hugh Howey, Siri Hustvedt, Agneta Pleijel, Jorge Carrión, Olga Tokarczuk, Dorota Masłowska, Michał Witkowski, Magdalena Grzebałkowska i Wojciech Orliński.  W zamierzeniu organizatorów festiwal Conrada ma prezentować polską i światową literaturę w różnych kontekstach kulturowych oraz w różnych wymiarach - w perspektywie ponadlokalnej, ponadnarodowej i multijęzycznej. Wśród tematów poruszanych podczas debat z autorami znalazły się także zagadnienia związane z obecną sytuacją na rynku wydawniczym, nowymi sposobami promocji książek w Internecie i self- publishingiem.


Na styku wielu kultur

Podczas trwania festiwalu odbywało się szereg wydarzeń towarzyszących – wystawy sztuki współczesnej, seanse filmowe, pokazy teatralne, koncerty muzyki alternatywnej, spacery literackie,  cykl warsztatów dla dzieci.  W ramach pasma antydyskryminacyjnego odbyła się seria spotkań edukacyjnych ukierunkowanych na przybliżenie krakowskiej publiczności różnorodnych aspektów inności.

 

W programie Festiwalu Conrada nie mogło zabraknąć miejsca dla prezentacji twórczości artystów zainspirowanych dziełami Josepha Conrada. Tym razem krakowianie mieli okazję podziwiać niezwykłą, interaktywną instalację „Dark Matter” odwołującą się do nastroju powieści „Jądro ciemności”. Audiowizualne efekty „Dark Matter” wprowadzały odbiorców w niepokojącą, mroczną przestrzeń. Autorami instalacji jest Viktor Vicsek- węgierski artysta wizualny i Elektro Moon Vision- duet artystów nowych mediów.  Festiwal zakończyła gala Nagrody Conrada w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Laureatką nagrody za najlepszy debiut literacki 2016 r. roku została 29-letnia Anna Cieplak, autorka powieści „Ma być czysto”, której bohaterami są gimnazjaliści.


Conrad Festival jest organizowany przez Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Fundację „Tygodnika Powszechnego”.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Ursynów komediową stolicą Polski
Przez 4 dni Dzielnicowy Ośrodek Kultury URSYNÓW gościł u ...
Materia Prima 2019: Donka - List do Czechowa (relacja)
Czechow ze śródziemnomorskim temperamentem. Na początek festiwalu, ...
Kazimiernikejszyn 2018: Po jasnej stronie mocy /relacja z festiwalu/
Już po raz piąty entuzjazm grupy ludzi (a może też jakieś ...