Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 03.10.2024 A A A
Jak człowiek staje się mordercą?
Redakcja
Fot. Źródło: Warner Bros. Discovery

Chociaż trudno w to uwierzyć, ta historia wydarzyła się naprawdę. W wyniku dziennikarskiego śledztwa ujawniono proceder, którego na początku dwudziestego wieku dopuszczali się pracownicy łódzkiego pogotowia. Czteroodcinkowy serial dokumentalny “Łowcy skór” to historia układu między właścicielami zakładów pogrzebowych i pracownikami pogotowia ratunkowego, który pochłonął prawdopodobnie kilkaset ofiar. Autorzy serialu wracają do bohaterów wydarzeń, które ponad dwadzieścia lat temu wstrząsnęły opinią publiczną. Zadają pytanie, które wciąż jest aktualne: dlaczego człowiek staje się mordercą? Premiera pierwszych dwóch odcinków już 30 października w serwisie Max.


“Łowcy skór” – taki tytuł nosił opublikowany w 2002 roku reportaż w “Gazecie Wyborczej”. Zaczęło się od próby zbadania zależności między środowiskiem przedsiębiorców pogrzebowych a pracownikami pogotowia. Wszystko wskazywało na to, że na styku tych dwóch światów dochodzi do handlu informacjami o zgonach. Dziennikarze, którzy zajęli się opisaniem sprawy, Tomasz Patora i Marcin Stelmasiak, odkryli, że prawda jest dużo bardziej przerażająca. Początkowo w zamian za informacje o zmarłych pacjentach, domy pogrzebowe oferowały lekarzom i sanitariuszom łapówki. Na tym właśnie polegał handel “skórami”. Z biegiem lat ten niepokojący mechanizm uległ jeszcze większemu wypaczeniu. Okazało się, że aby zwiększyć liczbę “skór” pracownicy pogotowia najprawdopodobniej uśmiercali swoich pacjentów, wykorzystując do tego między innymi Pavulon. Podanie tego zwiotczającego mięśnie leku powodowało powolną śmierć, przy zachowaniu pełnej świadomości ofiar.

 

Twórcy serialu „Łowcy skór” wracają do uczestników tamtych wydarzeń: pracowników zakładów pogrzebowych, lekarzy, prokuratorów, policjantów oraz rodzin ofiar. Pokazują, jak działał mechanizm zbrodni, wskazują, kto stał za systemowym uśmiercaniem pacjentów i dlaczego wielu sprawcom tamtych przestępstw udało się uniknąć sprawiedliwości. Czy była to zbrodnia doskonała? Dlaczego właściciele zakładów pogrzebowych nie odpowiedzieli za swoje czyny, chociaż dzisiaj sami przyznają: „to my stworzyliśmy tę fabrykę śmierci”?

 

“Są historie, o których świat powinien się dowiedzieć oraz takie, które trzeba przypomnieć i opowiedzieć na nowo. Serial “Łowcy skór” jest przykładem na to, że platforma Max to miejsce dla takich właśnie historii i bohaterów" – mówi Dorota Eberhardt, dyrektorka programowa platformy Max.

 

Premiera pierwszych dwóch odcinków już 30 października w serwisie Max. Kolejne dwa zostaną udostępnione 6 listopada.

 

Twórcy: reżyseria - Aleksandra Potoczek, scenariusz - Aleksandra Potoczek, Tomasz Patora, Tomasz Karpiński, autor zdjęć - Adam Palenta, montaż – Maciej Pawliński, Natalia Jacheć, Piotr Ogiński, kierownik produkcji - Mariusz Kaleta, producentka wykonawcza – Marta Fujak, producent kreatywny – Tomasz Karpiński.

 

Źródło informacji: Warner Bros. Discovery

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
POLECAMY TEMATY
Nowy serial "Łowcy skór" jest już dostępny w serwisie MAX
Czteroodcinkowy serial dokumentalny “Łowcy skór” to historia ...
19. Edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA: African Gaze - Queer
W dniach 29 listopada – 4 grudnia 2024 roku w Warszawie odbędzie ...
CD PROJEKT RED rozszerza inicjatywę RED Playtesting Program na Stany Zjednoczone
CD PROJEKT RED ogłasza rozszerzenie programu RED Playtesting ...
„To nie mój film” z nagrodą na międzynarodowym festiwalu w Luksemburgu
„To nie mój film” Marii Zbąskiej otrzymał prestiżową nagrodę ...