Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 23.09.2022 A A A
Stulecie? To już było
Redakcja
Źródło: Teatr Nowy w Poznaniu

Być może tytuł niniejszej wiadomości brzmi kontrowersyjnie w kontekście lat i zasług Teatru Nowego, w tym także ostatnich miesięcy, wypełnionych w dużej mierze przygotowaniami do sezonu jubileuszowego. Nie zmienia to jednak faktu, że… 99 lat już za nami; że uroczysta „setka” zaraz nastanie i równie szybko przeminie. A my – załoga Nowego – staramy się, prócz perspektywy świętowania, patrzeć dalej – choćby na następne 100 lat.


Przypominanie najważniejszych momentów z przeszłości jest jubileuszowym obowiązkiem. Jednak teatr pozostaje przecież sztuką doraźną, mówiącą o teraźniejszości. Ba, żywi się tym, co aktualne i oddycha dynamiką konfliktów. Przyznają Państwo, że dynamika i konflikt nie bardzo kojarzą się z uroczystym wspominaniem tego, co minione.

 

Z tego właśnie względu w zapowiedzi sezonu stulecia chcemy skupić się na wyzwaniach, z którymi zmierzymy się w Nowym w najbliższych miesiącach. Teatr, którego misją od zawsze pozostaje zmaganie się z rzeczywistością, jest doskonałym miejscem, by reagować na panujący wokół kryzys wartości, deficyt wrażliwości, niedobór empatii. W świecie, w którym zanika umiejętność zwykłej rozmowy, trudno marzyć o kulturze dyskusji. Chcemy, by właśnie teatr był miejscem, w którym podczas każdego spektaklu możemy przywracać wrażliwość na spotkanie, rozmowę i na to, że dialog z kimś, kto myśli inaczej, może oznaczać wzajemny rozwój, a niekoniecznie – walkę. W tę właśnie wizję wpisują się wydarzenia, które zaplanowaliśmy dla Państwa na nadchodzące jesienno-zimowe miesiące.

 

Postaramy się też, by ogrzewanie działało.

 

W listopadzie zapraszamy na długo oczekiwaną premierę WESELA Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Mikołaja Grabowskiego. W Święto Niepodległości będzie można znaleźć schronienie w Teatrze Nowym, by osobiście zweryfikować, na ile celnie i ponadczasowo Wyspiański opisał kryzys polskiego społeczeństwa naznaczony jego podziałem. Na scenie zobaczą Państwo niemal cały zespół Nowego.

 

W pierwszy weekend grudnia zapraszamy z kolei na współczesny komediodramat JEDNOOKI KRÓL, konfrontujący dwie przeciwstawne postawy – kontestatora politycznej rzeczywistości i stróża prawa. Roli reżyserki tego kameralnego spektaklu podjęła się tym razem znana Państwu aktorka Teatru Nowego – Antonina Choroszy. Wystąpią: Edyta Łukaszewska, Anna Toporski, Sebastian Grek, Andrzej Niemyt i Dariusz Pieróg.

 

By jednak oddać, co należne, okrągłym liczbom: w październiku świętujemy 25. edycję Festiwalu PAMIĘTAJMY O OSIECKIEJ, wyjątkową, bo splecioną z jubileuszem 50-lecia pracy artystycznej dyrektora tego festiwalu: Jerzego Satanowskiego – postaci, która z poznańskim życiem artystycznym jest związana, można by powiedzieć, od dnia narodzin i która w tym roku zaprosi do Poznania swoich ukochanych artystów nie tylko z Poznania, m.in. Stanisławę Celińską, Krystynę Tkacz, Wojciecha Wysockiego czy Zbigniewa Zamachowskiego. W spektaklu-koncercie ZAŚPIEWAJ RAZ, ZATAŃCZ RAZ Jerzy Satanowski wprowadzi nas w tajniki aranżacji i aktorskiej interpretacji piosenek.

 

Właściwy sezon jubileuszowy zainaugurujemy 30 października CZYTNIKIEM NA STO LAT, czyli literacką podróżą w świat teatru Izabelli Cywińskiej pod tytułem: LEGENDA TEATRU NOWEGO. Będzie to aktorska rekonstrukcja rozmowy przeprowadzonej 20 lat temu w ramach projektu SCENA VERBUM przez Sergiusza Sternę-Wachowiaka.

 

Dopełnieniem sezonu stulecia będą premiery 2023 roku, m. in. w reżyserii Jana Klaty, Zdenki Pszczołowskiej, Michała Telegi. Zachęcamy do uważnego śledzenia repertuaru i celebrowania razem z zespołem Teatru Nowego tego wyjątkowego czasu otwarcia na nowe stulecie. Życzymy Państwu i samym sobie, abyśmy zachowali przestrzeń i czas na dialog – krytyczny, niecenzurowany, pełen twórczej wolności i pasji. By teatr – zwłaszcza Teatr Nowy – dostarczał niezmiennie, prócz wartości intelektualnych, także najprostszych emocji i wzruszeń. I byśmy – niezależnie od poglądów – mogli spojrzeć sobie w oczy i porozmawiać. Choćby i o tym, co się wydarzyło w teatrze.

 

Piotr Kruszczyński

Dyrektor Teatru Nowego w Poznaniu

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
POLECAMY TEMATY
„Złote runo – sztuka Gruzji”
Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na pierwszą nie tylko w ...
Twórcy i twórczynie gry Cyberpunk 2077 zdobywcami nagrody podczas gali BAFTA Games Awards 2024
CD PROJEKT RED informuje, że w trakcie tegorocznej 20. gali ...
Afrykańskie Nowe Fale w programie 24. MFF mBank Nowe Horyzonty
Stara zasada promocji głosi, że „lepiej nie zaczynać od ...