Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
HINA MATSURI - nie tylko dla kobiet. Kiermasz i warsztaty
A A A
Data imprezy: 05.03.2022 | Miasto: WarszawaAutor: Fundacja Pompka

5 marca, w godzinach 10.00 – 18.00, w siedzibie fundacji Pompka przy ul. Narbutta 46/46 lok. 51 na Starym Mokotowie, można spotkać się z kobietami i kulturą Japonii podczas Hina-matsuri, japońskiego Święta Dziewcząt.

Chcemy by zauważona została niezwykła kreatywność kobiet. W tym szczególnym czasie, ważne byśmy myśleli też o ich sile – mówią organizatorki, Anita Zdrojewska i Chie Piskorska. Podczas wydarzenia fundacja będzie zbierać środki, które przekaże organizacjom pomocowym wspierającym Ukrainę.

Na małym kiermaszu, do wyboru będą artystycznie przetworzone tkaniny, washi - papier japoński i ceramika - unikatowe wyroby wyprodukowane w Japonii oraz prace artystów inspirowane japońską techniką, estetyką i filozofią. Będzie można zapoznać się z ofertą Bakaliko, Hakya Gago, Hana Erdman, InuGami kimono, Kirin-Kirie, MakiMaki, Wisteria Gardens Studio. Drobne naczynia ceramiczne uprzyjemnią picie herbaty, której również nie zabraknie.

W trakcie dnia odbywać się też będą warsztaty – kulinarne z Emily Kitabatake, podczas których przygotowywana zostanie typowe dla Hina Matsuri - chirashi zushi, warsztaty Kitsuke – czyli nauka sztuki ubierania kimono z Katarzyną Górską z InuGami Kimono, warsztaty wycinanania papierowych obrazów z Riną Papadopulu zKirinKirie, warsztaty pielęgnacji cery herbatą i ryżem z Sylwią Podolską z Bakaliko, warsztaty biżuteryjne w technice Kintsugi z Joanna Koryciarz-Kitamikado czy warsztaty przygotowywania papierowych laleczek Hina Ningyo z Hakyą Gago.

 

Hina-matsuri ひなまつりobchodzone w Japonii 3 marca ma swój początek w dwóch zwyczajach. Jeden – to dworska zabawa w dom, podczas której używano miniaturowych domków, mebelków i naczyń. Drugi – to starożytny zwyczaj oczyszczania się z grzechów. Wierzono, że wraz z oddechem grzechy przechodzą na papierowe lalki.

 

Obecnie, japońskie rodziny, w których są dziewczęta wystawiają z tej okazji hina-ningyō, czyli zestawy lalek przedstawiających postacie dworu cesarskiego. Tego dnia, w trosce o zdrowie, właściwy rozwój fizyczny, powodzenie i szczęście składa się dziewczętom życzenia.


Wstęp wolny

Kontakt z organizatorami:

Anita Zdrojewska, Fundacja Pompka, tel. 501-175-595, mail: azdrojewska@publink.com.pl

Chie Piskorska, MakiMaki, tel. 691-743-358, mail: makimaki@makimaki.pl

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy