Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 12.05.2023 A A A
Marek Ałaszewski odznaczony Srebrnym Medalem „Gloria Artis”
Redakcja
Fot. Źródło: NCK

Malarz, kompozytor, gitarzysta, autor tekstów piosenek i wokalista - Marek Ałaszewski został uhonorowany Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyróżnienie wręczyła podsekretarz stanu w MKiDN Wanda Zwinogrodzka. Uroczystość odbyła się podczas wernisażu wystawy „Marek Ałaszewski. Malarstwo” w Kordegardzie Galeria Narodowego Centrum Kultury.


Marek Ałaszewski

Marek Ałaszewski urodził się 2 grudnia 1942 w Warszawie. Ukończył Wydział Malarstwa ASP w Warszawie, uzyskując dyplom pod kierunkiem prof. Stefana Gierowskiego w 1974 roku. Jest twórcą oryginalnych obrazów olejnych, akwarel, zajmuje się również malarstwem ściennym.

Wrażliwość artysty na kolorystyczne niuanse jest typowa dla jego ekspresji artystycznej, podobnie jak wyjątkowa harmonia barw jego prac. Obrazy Ałaszewskiego mają najczęściej otwartą kompozycję, kontrastowaną rytmicznymi podziałami. Ałaszewski jest artystą integralnym, należy wspomnieć, iż poza sztukami plastycznymi działał na polu muzyki jako kompozytor, gitarzysta, a także wokalista i autor piosenek w zespole „Klan”. W jego działalności artystycznej da się zauważyć swoistą paralelność obydwu tych dziedzin. Jest twórcą obrazów olejnych, akwarel, uprawia także malarstwo ścienne. Tworzy nastrojowe pejzaże, których właściwym „tematem“ jest gra świateł i barw. Jego twórczość cechuje wyjątkowa wrażliwość na kolor. Swoje prace prezentował na wystawach zbiorowych w Polsce (w Szczecinie w 1975 r.; w warszawskiej Zachęcie w 1978 i 1987 r.; w Poznaniu w 1976 r.), jak również za granicą (w Barcelonie w 1975 r. na Biennale „Sport w sztuce”), a także na wystawach indywidualnych, m.in.: w Galerii Brigitte Wolffer w Berlinie (1978), Galerii "U" w Warszawie (1986, 1990), Galerii Kordegarda w Warszawie (1995, 1996, 1999), warszawskiej Galerii TPSP "Pałacyk" (2001), Galerii "Wieża" w Warszawie (2007), Galerii Nowolipki w Warszawie (2009), czy Galerii Lufcik w Warszawie (2018). 

O wystawie

W galerii Narodowego Centrum Kultury można oglądać monograficzną wystawę obrazów Marka Jarosława Ałaszewskiego z prywatnej kolekcji artysty. Ałaszewski to twórca oddany szczególnie dwóm pasjom: muzyce, w której osiągał sukcesy jako kompozytor, wokalista, gitarzysta i lider kultowego zespołu Klan, oraz malarstwu - jego tajniki zgłębiał w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem mistrzów: Jana Cybisa, Aleksandra Kobzdeja i Stefana Gierowskiego.

Na ekspozycję w Kordegardzie składa się 14 prac olejnych z dwóch najważniejszych cykli: „Wenecja” i „Bali” oraz wybrane prace z wcześniejszego okresu twórczości. Malarstwo Ałaszewskiego, zaskakuje brakiem eksperymentu, nieawangardowością i tradycyjnym warsztatem. Jego świat marzeń i zapatrzeń to swoista ucieczka przed  siermiężnością i szarością PRL-owskiej rzeczywistości. Jest w tej sztuce afirmacja natury, tryskający optymizm, witalność, radość życia, jest panteistyczny hołd dla dzieła stworzenia. 

Nastrój obrazów utrzymany jest w poetyce tajemnicy i niedopowiedzeń, ciszy i utajonego życia podpatrywanych przez niego miejsc. Zespół tematów zawęża się do pejzażu. Odnajdziemy tam: łąkę, drogę do lasu, dmuchawce, ale też weneckie weduty, miejskie nokturny, a wreszcie impresje z Bali – dżunglę, orientalne śniadanie czy kolację w egzotycznym półmroku. 

13 maja podczas Nocy Muzeów Galerię można będzie odwiedzić do godz. 23.00. Tego wieczoru między 18.00 a 22.00 odbywać się będą oprowadzania kuratorskie.

Wystawę można oglądać do 21 maja 2023 r.

 

Źródło informacji: MKiDN

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
„Złote runo – sztuka Gruzji”
Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na pierwszą nie tylko w ...
New York, New York - poczuj się jak w amerykańskiej stolicy sztuki w sercu Warszawy
American dream może się spełnić? Historie polskich artystów ...
"Wyprawa przez Lemmenjoki – największy park narodowy Europy"
Muzeum Podróżników im Tony‘go Halika, oddział Muzeum Okręgowego ...
Zaskakujące arte-fakty jednego z największych dzieł sztuki na świecie
Arcydzieło światowej sztuki, jedno z najwspanialszych dzieł ...