Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 24.08.2022 A A A
Mike Zito: „Blues nigdy nie umrze…”!
Redakcja
Źródło: rawablues.com

Muzyka bluesowa zapewne nie stanie się najpopularniejszym gatunkiem na świecie, ale zawsze będzie miała swoich wielbicieli, doceniających ją zwłaszcza na koncertach. Blues nigdy nie umrze, zostanie z nami - podkreśla Mike Zito, amerykański gitarzysta, kompozytor i producent, jedna z gwiazd tegorocznej edycji Rawa Blues Festival, która już 8 października 2022 r. odbędzie się w katowickim „Spodku”.


Mike Zito jest wielokrotnym laureatem Blues Music Awards, czyli „Bluesowych Oscarów”. Pochodzący z St. Louis artysta rozpoczął swoją przygodę z gitarą jako pięciolatek. Pierwszą płytę nagrał w 1998 roku, będąc jeszcze nastolatkiem. Przełom w jego karierze nastąpił w 2008 roku, kiedy podpisał kontrakt z Eclecto Groove Records. Tytułowy kawałek z drugiego albumu nagranego dla tej wytwórni („Pearl River”) został wybrany „Utworem Roku”.

Cóż, wszystkie nagrody jakie otrzymałem dotychczas na pewno są ważne i jestem wdzięczny za uznanie. Uważam jednak, że zdobycie tytułu „Piosenki Roku” podczas gali Blues Music Awards za utwór "Pearl River" z Cyrilem Neville'em jest moją największą i najważniejszą nagrodą. W tamtym momencie bardzo niewiele osób wiedziało, kim jestem na scenie krajowej i międzynarodowej. Zdobycie tej nagrody u boku wielkiego Cyrila Neville'a za bardzo ważną piosenkę było nie tylko prestiżowe, ale zrobiło bardzo dużą różnicę w mojej karierze. Zdobycie tej nagrody wznieciło ogień, który doprowadził do powstania supergrupy Royal Southern Brotherhood - wspomina gitarzysta.

W składzie Royal Southern Brotherhood - oprócz Zito i Nevilla (laureata nagrody Grammy) - znalazł się także Devon Allman (syn Gregga Allmana z legendarnych The Allman Brothers Band). Wydana w 2012 roku płyta zebrała bardzo dobre recenzje i wskoczyła do pierwszej dziesiątki wspomnianego wyżej bluesowego zestawienia magazynu „Billboard”. A koncertowe DVD z trasy po Niemczech przyniosło muzykowi kolejnego „Bluesowego Oscara”. 

Jeśli ktoś chciałby poznać gitarowe umiejętności muzyka, powinien sięgnąć po jego najnowszą produkcję - wydany w lutym tego roku podwójny koncertowy album „Blues For The Southside”. To znakomity portret artysty, a dodatkową rekomendacją niech będzie fakt, że płyta zadebiutowała na pierwszym miejscu bluesowego zestawienia prestiżowego magazynu „Billboard”. To nie pierwszy taki sukces Zito -  podobne „wejście smoka” zaliczył studyjny krążek „Make Blues Not War” (jakże aktualny tytuł...) sprzed sześciu lat. 

Z pewnością wiele kompozycji, które znalazły się na „Blues For The Southside” usłyszymy na żywo 8 października. - Jestem podekscytowany faktem, że zagram na Rawie Blues. Oczywiście słyszałem wcześniej o tym festiwalu - mówi Mike Zito.

Rawa Blues Festival to najstarszy festiwal bluesowy w Polsce, jeden z najbardziej uznanych w Europie i największy na świecie odbywający się "in-door" (pod dachem). Laureat prestiżowej nagrody „Keeping The Blues Alive 2012” w kategorii Festiwal Międzynarodowy, przyznanej przez amerykańską The Blues Foundation. W ostatnich latach, oprócz „Spodka”, Rawa Blues gościła w nowoczesnej Sali Koncertowej NOSPR, gdzie odbyły się niezapomniane koncerty takich artystów jak Keb’Mo, Rick Estrin & The Nightcats, Eden Brent czy dwukrotnie Irka Dudka w odsłonach z orkiestrą symfoniczną NOSPR-u oraz z własnym Big Bandem.  

Podczas 40 edycji festiwalu, na festiwalowych scenach wystąpiła czołówka bluesowych artystów z kraju jak i zza granicy.  Warto przypomnieć, że mieliśmy zaszczyt gościć takich wykonawców jak: Junior Wells, Koko Taylor, Keb’Mo, Robert Cray, JJ Grey & Mofro, James Blood Ulmer & Vernon Reid, Otis Taylor, Eric Sardinas czy Blind Boys of Alabama. 

40 Rawa Blues Festival, 8.10.2022 - „Spodek”, Katowice

Duże Scena: Macy Gray, Eric Gales, Mike Zito, Irek Dudek Big Band, Sławek Wierzcholski & Nocna Zmiana Bluesa (jubileusz 40-lecia działalności), Magda Magic Piskorczyk, Free Blues Band, Familok, Lublin Street Band, Tony Bigmouth Pearson oraz laureat Małej Sceny.

Mała Scena:  Adam Zalewski Trio, Arek Zawiliński, BR Band, Black Pin Blues, Cacana Mania, Coffee Experiment, Diapositive, Kłusem z Bluesem, Piotr Krakowski.

 

Źródło: rawablues.com

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Kolejna muzyczna perła Złotej Serii Nagrań Beaty Szałwińskiej!
Na przekór niewrażliwości naszych czasów, obojętności na ...
Festiwal Eufonie po raz piąty przybliży muzykę krajów Europy Środkowo-Wschodniej
750 artystów z 12 krajów, utwory 44 kompozytorów z 15 państw, ...
Rawa Blues Festival: Rodzinny festiwal zagości w katowickim Spodku już po raz 41
7 października w katowickim Spodku odbędzie się 41 edycja ...
4. Lubliner Festival – Festiwal Kultury Żydowskiej w Lublinie
Początek sierpnia to czas, w którym po raz kolejny przypomnimy ...