Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 31.05.2022 A A A
Festiwal Bliski Wschód
Redakcja
Źródło: Centrum Kultury w Lublinie

W dniach 19-26 czerwca spotkamy się na 1. edycji Festiwalu Bliski Wschód. Będzie to czas artystycznej integracji z sąsiadami zza naszej wschodniej granicy.


Idea festiwalu powstała się w 2021 roku po fali protestów wolnościowych w Białorusi, którą konsekwencją były brutalne represje prowadzące do uniemożliwienia niezależnej pracy twórczej. Celem wydarzenia jest zaproszenie do podjęcia dialogu międzykulturowego i stworzenia przestrzeni, która umożliwi artystom niezależną prezentację swojej twórczości. Na lubelskiej scenie pojawią się grupy z Polski, Białorusi i Ukrainy. Swoje drzwi otworzą dla nich Centrum Kultury w Lublinie, Centrum Spotkania Kultur, Teatr im. Juliusza Osterwy oraz ACKiM UMCS „Chatka Żaka”.

 

Festiwal zainauguruje spektakl dla dzieci pt. „Zwierzątka małe zwierzenia” oraz premiera sztuki „Gęsi-ludzie-łabędzie”, na podstawie powieści „Psy Europy” Alhierda Baharewicza. Pisarz spotka się również z publicznością, aby opowiedzieć o swojej twórczości i przybliżyć słuchaczom literaturę białoruską.

 

Po raz kolejny wystąpią Wolni Kupałowcy — aktorzy, którzy zostali zwolnieni z Narodowego Teatru Janki Kupały w Mińsku i z powodu swojej działalności musieli uciekać ze swojego kraju. Zobaczymy też spektakl „Najpiękniejszy wschód… Pamięć fotograficzna”, który powstał we współpracy z neTTheatre i Pawłem Passinim. Sztuka wykorzystuje oryginalne zdjęcia zrobione podczas protestów na Białorusi. Swoją osobistą historię przedstawi ich uczestnik — Zmicer Waynowski.

 

Na scenie stanie również Chór Wolny czyli zakazany na Białorusi kolektyw. Kiedy patriotyczne pieśni władza uznała za ekstremistyczne, wykonawcy przebrali się w biało-czerwono-białe szaty, założyli czerwone maski i kontynuowali swoją działalność w warunkach partyzanckich. Na festiwalu grupa wyjątkowo wykona utwory w języku ukraińskim.

 

Ponadto w programie nie zabraknie koncertów, wykładów, dyskusji oraz czytań performatywnych. Finałowym wydarzeniem będzie plenerowy koncert zespołu DAGADANA w Parku Ludowym, podczas którego podziękujemy kilkuset wolontariuszom zaangażowanym w pomoc uchodźcom.

 

Źródło: Centrum Kultury w Lublinie

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
8 marca KAMIENICA JEST KOBIETĄ
Dwie niezwykłe osobowości, niepowtarzalne artystki i inspirujące ...
Zakochaj się w Kamienicy. Luty pod znakiem miłości!
Przez cały miesiąc Teatr Kamienica w Warszawie celebruje MIŁOŚĆ! ...
O sztuce i naturze inaczej – nowy festiwal teatrów tańca (już za miesiąc w Warszawie)
Stowarzyszenie Artystyczne Po:ruszeni zaprasza wszystkich miłośników ...
Wiktor Zborowski obchodzi 50-lecie swojej pracy artystycznej!
Wiktor Zborowski, jeden z najbardziej charyzmatycznych, rozpoznawalnych ...